17 Mayıs 2014 Cumartesi

and the oscar goes to

basrol devlet ama oscarı yardımcı oyuncu alacak, o da alp gurkan. 
alp gurkan ak kasik mi, hayır ancak tum sucu ona yuklemek demek iktidarı belki de icine battiklari en buyuk foseptikten kurtarmak, bu sucu kamufle etmek demek. 
alp gurkan sirketi icerisinde tedbir ve guvenlik hususlarinda yetersiz politika yuruttugu, isveren olarak sorumluluklarini yerine getirmedigi icin sucludur. Fakat bu yetersizligi gormezden gelen, havuzdan bir damla eksilmesin diye denetim yapmak yerine mangal yapan, 'soma turkiyenin en guvenilir yeridir' diyen, anayasada 'sosyal devlet' yazıp, bu hakları acik bir sekilde belirtmis olmasina ragmen basta vatandasinin yasam hakkini korumadiği, temel hakları yaşatacak ortamı yaratmadıği, Soma'daki denetim yükümlülügünü yerine getirmeyen devlet suç pastasinın en büyük dilimine sahiptir.
kısaca devlet birinci sucludur, kimse kalkip oklari baska tarafa yonlendirmesin.
ulke insaninin algisi dagilmaya cok musait, ne deseniz inaniyorlar.
her kanalda bir 'yasam-kaçış odasi' tamlaması almis yuruyor. sanki tek eksik yasam odasiymis gibi. yasam odasi muhim bir eksiklik olabilir ancak daha muhim eksiklik bu tarz isletmelere işçi sagligi ve guvenligi icin gerekli olan tum denetim ve yaptirimi uygulamayan bir devlet is guvenligi politikasi.
lutfen interneti açıp, uluslararası çalışma örgütünün 'madenlerde güvenlik ve saglık sozlesmesini bir arastirin. sonra da neden bizim ulkemizin bu sozlesmeyi 19 yıldır israrla imzalamadığını bir arastirin. bunun 12 yıli akp hukumetine, 7 yıli diger hukumetlere ait, dikkat edin...
hos bunu arastirmaniza gerek yok, belgeyi okuyup hakkında bilgi sahibi olunca neden imzalanmadığini anlayacaksiniz.
alp gurkanı tanımam ve acikcasi bu tarz is adamlarıni da tanımak istemem. ancak devlet, yaptirim gucu olan en buyuk olgu olan devlet eger sorumluluklarını yerine getirmezse, ona bagli olan kucuk kurumlara bu sorumluluklardan kacmak icin ortam dogar.
nitekim sonuclarini gorduk.
olay kacis odasinin olmamasiysa şayet, bu kaçış odalari bizim ulkemizde zorunlu degil bunu bilin önce. herhangi bir hukuksal yaptirimi yok, eh haliyle de isveren sallamıyor. işverenin sallamadıği bu durumun yaratıcıysa yaptirim gucunu yasalar ile kullanamayan devlettir.
kisaca, alp gurkan katil ilan edilecekse, azmettiricisi devlettir, iktidardir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder